PROCESY TUMSKIE
”Procesy Tumskie” to nowatorski projekt Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu mający na celu propagowanie wiedzy prawniczej, w tym wiedzy o metodyce funkcjonowania sądów, prokuratury oraz profesjonalnych pełnomocników. Projekt pozwoli uczestnikom na zapoznanie się z praktyką pracy prawników w symulowanych warunkach procesów sądowych. Zaplanowano pięć edycji projektu.
Każda z edycji składać się będzie z odrębnego symulowanego procesu sądowego (dokładnie ostatniej rozprawy takiego procesu) oraz wydarzeń towarzyszących tj. opublikowania artykułu, akt sprawy oraz podcastu omawiającego przebieg procesu.
UCZESTNICY
Do udziału w każdym procesie zaproszony został specjalista z danej dziedziny prawa – lider, który przygotuje akta sprawy sądowej, będzie przewodniczył procesowi sądowemu oraz po jego zakończeniu nagra podcast. W każdym procesie udział wezmą również:
- Uczestnicy czynni (osoby aktywnie uczestniczące w procesie sądowym).
- Uczestnicy bierni (widzowie obecni na sali sądowej WSP).
Uczestnikami mogą zostać zarówno studenci publicznych oraz niepublicznych uczelni wyższych na kierunkach prawo i administracji, praktycy prawa, jak i osoby niezwiązane z tematyką prawną, a jedynie nią żywo zainteresowane.
ZAPISY
Pierwsza z pięciu edycji projektu ”Procesy Tumskie” odbędzie się już w marcu 2024. Jeżeli chcesz w niej wziąć udział w sposób czynny lub bierny, zgłoś się, wypełniając wybrany formularz zapisów na dole strony. Zapisy na każdą kolejną edycję będą uruchamiane na około trzy tygodnie przed jej terminem – odrębnie dla uczestników czynnych i odrębnie dla uczestników biernych. Informacje o zapisach będą publikowane w kanałach social media Uczelni.
Kolejne terminy procesów będą na bieżąco ustalane z ich liderami i podawane do ogólnej wiadomości z odpowiednim wyprzedzeniem.
PRZEBIEG PROCESÓW
Każdy z pięciu ”Procesów Tumskich”, które odbędą się w sali sądowej Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu, będzie trwał ok. 2 godziny dydaktyczne (2 x 45 minut) i będzie składał się z poniższych części:
- Wstęp teoretyczny do procesu – w czasie wstępu zostaną przedstawione prawno-teoretyczne założenia procesu wraz z ogólnym przybliżeniem jego tematyki.
- Symulowana rozprawa sądowa – w oparciu o udostępnione akta sprawy; całość rozprawy będzie protokołowana; uczestnicy czynni rozprawy będą mieli realny wpływ na jej przebieg; po zamknięciu rozprawy dojdzie do wydania orzeczenia przez skład sędziowski, którego przewodniczącym będzie lider projektu.
- Podsumowanie procesu – omówienie najważniejszych aspektów przeprowadzonej symulowanej rozprawy sądowej przez lidera danej edycji.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Po każdym z przeprowadzonych procesów zostaną przygotowane następujące materiały:
- glosa (artykuł naukowy) wraz z aktami spraw, protokołem rozprawy oraz zapadłym orzeczeniem. Każdy artykuł zawierać będzie merytorycznie opisany przedmiot procesu wraz z jego przebiegiem;
- podcast z procesu sądowego z omówieniem przez lidera edycji najważniejszych jego momentów i przedstawiający założenia teoretycznoprawne danego postępowania;
- szkic z procesu wykonany przez profesjonalnego rysownika każdorazowo w czasie przebiegu danego posiedzenia.
Materiały te będą ogólnodostępne, co pozwoli na rozszerzenie grona uczestników projektu o uczestników zdalnych.
HARMONOGRAM EDYCJI ORAZ TERMINY
Na każdą z pięciu edycji składają się symulowane procesy o różnorodnej tematyce. Tematyka posiedzeń, a dokładniej – ostatniej rozprawy danego procesu sądowego, dotyka zagadnień aktualnych, a przede wszystkim głównych sporów zachodzących w polskim sądownictwie w XXI wieku.
PROCES I - "Proces przed sądem administracyjnym" - 21.03.2024
Proces I
Tytuł: “Proces przed sądem administracyjnym”
Termin: 21.03.2024, godz. 13.30-15.00
Lider projektu: dr Paweł Fiktus
Uczestnicy czynni: 2 sędziów, protokolant, skarżący, pełnomocnik skarżącego, organ wykonujący administrację, pełnomocnik organu
Proces będzie dotyczył problematyki wywłaszczenia. Lider edycji w części teoretycznej omówi specyfikę procedury sądowoadministracyjnej oraz opisze rolę sądów administracyjnych jako podmiotów wykonujących kontrolę działalności administracji publicznej. Problemem będzie między innymi zagadnienie legalności wywłaszczenia oraz znaczenia dla tego zagadnienia regulacji konstytucyjnych.
PROCES II - "Proces karny" - 16.05.2024
Proces II
Tytuł: “Proces karny”
Termin: 16.05.2024, godz. 14.00-15.30
Lider projektu: Adwokat dr Magdalena Kornak
Uczestnicy czynni: 2 sędziów, protokolant, oskarżony, obrońca oskarżonego, oskarżyciel, pokrzywdzony
Przedmiotem sprawy sądowej będzie przestępstwo zgwałcenia. W czasie sesji sądowej dojdzie do przedstawienia tego typu przestępstwa oraz typów zbliżonych. Zostanie opisana specyfika procesu karnego. Problematyka rozprawy będzie dotyczyć najważniejszych problemów związanych z kwalifikacją czynu jako przestępstwa zgwałcenia i rozróżnienia go od przestępstwa wykorzystania seksualnego osoby bezradnej.
PROCES III - "Proces rodzinny" - 30.10.2024
Proces III
Tytuł: “Proces rodzinny”
Termin: 30.10.2024
Lider projektu: Sędzia dr Anna Supranowicz
Uczestnicy czynni: 2 sędziów, protokolant, powód, pełnomocnik powoda, pozwany, pełnomocnik pozwanego
Proces będzie procesem rozwodowym. Poprzedzony zostanie opisem specyfiki tego rodzaju postępowania oraz zwróceniem uwagi na istotę zagadnienia integralności wyroku rozwodowego. Głównymi problemami będą zagadnienia władzy rodzicielskiej nad dziećmi, kontaktów z nimi oraz dopuszczalności ustalenia tak zwanej pieczy naprzemiennej.
PROCES IV - „Proces cywilny” - 14.11.2024
Proces IV
Tytuł: „Proces cywilny”
Termin: 12.2024
Lider projektu: Sędzia dr Anna Tęcza – Paciorek
Uczestnicy czynni: 2 sędziów, protokolant, powód, pełnomocnik powoda, pozwany, pełnomocnik pozwanego
Przedmiotem procesu będzie błąd w sztuce medycznej. W czasie sesji zostanie przedstawiona specyfika procesów dotyczących tej materii oraz szczególnych aspektów związanych z koniecznością uzyskania przez sąd wiedzy specjalistycznej koniecznej do wydania orzeczenia. Proces będzie oparty o akta, w których istotną rolę będą pełniły zeznania świadków oraz opinie biegłych.
PROCES V - „Proces przed sądem pracy” - 5.12.2024
Proces V
Tytuł: „Proces przed sądem pracy”
Termin: 11.2024
Lider projektu: Sędzia Anna Garncarz
Uczestnicy czynni: 2 sędziów, protokolant, powód (pracownik), pełnomocnik powoda, pozwany (pracodawca), pełnomocnik pozwanego
Proces dotyczył będzie zwolnienia dyscyplinarnego pracownika. W części teoretycznej dojdzie do przedstawienia sposobów zakończenia stosunku pracy i do opisu szczególnego miejsca w tymże katalogu zajmowanego przez rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Problem będzie dotyczył kwalifikacji szczególnego typu zachowania pracownika jako naruszenia podstawowego obowiązku pracowniczego.
UDZIAŁ W PROJEKCIE
Zobacz najważniejsze zasady uczestnictwa w “Procesach Tumskich”:
ZAPISY – PROCES 5 – UCZESTNICY CZYNNI – START ZAPISÓW 19.11.2024
Napisz maila na procesytumskie@prawowroclaw.edu.pl podając imię i nazwisko oraz preferowaną rolę w procesie (powód, pełnomocnik pozwanego, sędzia, protokolant). Zapisy trwają od 19.11 do 26.11.2024
UWAGA: Zgłoszenia wysłane przed 19.11.2024 nie będą brane pod uwagę. Liczy się kolejność zgłoszeń.
FORMULARZ ZAPISÓW — PROCES 5 – UCZESTNICY BIERNI — START ZAPISÓW 19.11.2024
Wypełnij FORMULARZ I zapisz się na czwarty proces, który odbędzie się 5 grudnia o 15.30 w siedzibie Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu. Zapisy trwają od 19.11 do 2.12 lub wyczerpania limitu miejsc.
UWAGA: Zgłoszenia wysłane przed 19.11.2024 nie będą brane pod uwagę. Liczy się kolejność zgłoszeń.
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Projekt jest realizowany w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” ustanowionego przez Ministra Edukacji i Nauki.