Koło nauk penalnych “liberum” organizuje wyjście do aresztu śledczego

Studenci wiezienie

 

W dniu 17 maja 2019 r. (piątek) studenci naszej Uczelni mieli okazję odwiedzić Areszt Śledczy przy ul. Świebodzkiej we Wrocławiu. Punktualnie o godzinie 9:00 przeszli przez bramy aresztu.
Po oddaniu do depozytu rzeczy, których nie można wnosić na teren jednostki oraz po przejściu obowiązkowej kontroli bezpieczeństwa, studenci mieli okazję zobaczyć jak wygląda interwencja psa służbowego, pracującego na terenie wrocławskiego aresztu, zajmującego się poszukiwaniem narkotyków oraz innych substancji, których posiadanie jest zabronione. Następnie grupa przeszła na dziedziniec aresztu, gdzie oprowadzający studentów po jego terenie Pan kpt Roman Oraczewski opowiedział m.in. historię tego miejsca oraz zwrócił uwagę na układ, w jakim został zbudowany areszt oraz płynące z tego ułożenia korzyści. Po przejściu do świetlicy dla funkcjonariuszy grupa miała możliwość wysłuchania informacji m.in. o realiach panujących w areszcie oraz problemach i wyzwaniach, z jakimi spotyka się w swojej pracy funkcjonariusz Służby Więziennej. Kolejnym punktem spotkania była projekcja filmu o tej grupie zawodowej, który również świetnie przybliżył realia panujące w tym trudnym i wymagającym zawodzie. Po obejrzeniu filmu Pan kpt Oraczewski odpowiedział na liczne pytania studentów, a następnie cała grupa udała się zobaczyć na własne oczy jak wyglądają m.in.: cele, korytarze oraz pokoje przesłuchań. Ostatnim miejscem, które odwiedzili studenci, była biblioteka, w której pracownik opowiedział pokrótce o zbiorach którymi dysponuje biblioteka, o systemie wypożyczeń obowiązującym w areszcie oraz o tym, w jaki sposób książki są transportowane do osadzonych. Po opuszczeniu biblioteki grupa udała się do wyjścia, kończąc swoją wizytę w areszcie.


W imieniu Koła Nauk Penalnych „LIBERUM” składamy serdeczne podziękowania Dyrektorowi Aresztu Śledczego we Wrocławiu, Panu ppłk Szczepanowi Ociepie za umożliwienie odbycia wizyty w areszcie. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do Pana kpt Romana Oraczewskiego za niezwykle ciekawe opowieści, poświęcony czas i zaangażowanie. Wszystkim funkcjonariuszom Służby Więziennej życzymy spokoju oraz nieustającego zapału do pracy