workspace desk from above picjumbo com

Jak stworzyć profesjonalne CV – sposoby, o których warto wiedzieć

Jak stworzyć profesjonalne CV – sposoby, o których warto wiedzieć

W dokumentach aplikacyjnych najważniejsza jest treść, jednak warto zadbać również o formę. Zastosowanie kilku prostych sztuczek graficznych (i nie tylko) może sprawić, że nasze CV zostanie zauważone i docenione w procesie rekrutacji. Podpowiadamy, jakie triki wykorzystać w swoim życiorysie.  

1. Pogrubienia i podkreślenia

Życiorys, jaki wysyłamy do potencjalnego pracodawcy, powinien być przejrzysty pod względem formy. Warto wyróżniać niektóre fragmenty tekstu, jednak postarajmy się robić to z umiarem. Rolą pogrubień i podkreśleń jest zwrócenie uwagi rekrutera na najistotniejsze informacje, które chcemy wyeksponować.

2. Fotografia

Zdjęcie, jakie zamieszczamy w życiorysie, powinno spełniać określone wymagania. Chodzi m.in. o biznesowy strój, odpowiednie wykadrowanie (twarz i ramiona), a także o uśmiech. Czy format zdjęcia do CV również ma znaczenie? Owszem, ma. Choć nie istnieją precyzyjne wytyczne, uznaje się, że fotografia nie może zajmować zbyt dużo miejsca na kartce i nie powinna być miniaturowa.

3. Podział tekstu

Aby dokument stał się bardziej czytelny, warto dzielić go na sekcje i kolumny. Dzięki temu rekruter będzie mógł szybko wyszukać informacje, które akurat są potrzebne. Ramki, linie czy odstępy – zamieszczajmy je w życiorysie.

4. Konsekwencja w pisaniu

Tworząc CV, pamiętajmy o tym, że ważna jest konsekwencja. Chodzi np. o zapisywanie dat. Swobodna zamiana cyfr arabskich na rzymskie i odwrotnie utrudnia czytanie, wywołując pewien zgrzyt, dyskomfort. Ustalmy jedną, obowiązującą wersję i jej się trzymajmy.

5. Kolorystyka

Nasze CV wcale nie musi (choć może) być czarno-białe. Wprowadzenie odrobiny wyrazistości sprawi, że dokument będzie wyróżniał się na tle innych. Nie chodzi o prezentowanie na kartce całej palety barw. Nieco odważniejsza szata graficzna stworzona ze smakiem i wyczuciem może sprawić, że  nasza aplikacja zostanie zapamiętana i przestaniemy być anonimowymi kandydatami.

6. Szablon

Tworząc profesjonalny życiorys, możemy korzystać z gotowych szablonów. Serwis Pracuj.pl udostępnił kreator, którego obsługa jest nieskomplikowana i intuicyjna: https://cv.pracuj.pl. Dzięki zastosowaniu takiego narzędzia szybko przygotujemy profesjonalne CV. Wystarczy wybrać jeden z dostępnych szablonów i wprowadzić zdjęcie oraz informacje.

7. Nietypowa forma

Starając się o posadę specjalisty od marketingu, grafika komputerowego, copywritera itp., możemy przedstawić niekonwencjonalne CV. Korzystnie prezentuje się na przykład infografika – przejrzysta, a jednocześnie atrakcyjna wizualnie. W życiorysie zamieszczamy dużą ilość danych. Informacje przedstawione w formie „obrazkowej” zapadają w pamięć. Stworzenie takiego CV nie jest łatwe, ale pokazuje, że potrafimy kondensować najistotniejsze treści i przedstawiać je w przystępny sposób. Niezależnie od tego, jak bardzo nietypową formę wybierzemy, pamiętajmy, że najważniejsza jest treść.

Artykuł pochodzi ze strony www.pracuj.pl.

Źródło: https://kariera.pracuj.pl/dokumenty-rekrutacyjne/jak-stworzyc-profesjonalne-cv-sposoby-o-ktorych-warto-wiedziec/