Czy studia zdeterminują moją karierę zawodową? Fakty i mity
Czy studia zdeterminują moją karierę zawodową? Fakty i mity
Jak wynika z danych GUS w Polsce studiuje ponad 1 400 000 osób. Co roku dyplom wyższych uczelni uzyskuje prawie 400 000 absolwentów o różnych profilach i kwalifikacjach. Jednak ilu z nich znajdzie pracę zgodną z kierunkiem studiów?
Badania pokazują, że blisko 2/3 studentów i absolwentów, wybierając kierunek studiów, bierze pod uwagę sytuację na rynku pracy, ale tylko nieco ponad połowa z nich równocześnie podejmuje pracę.
Jak informuje Gazeta Prawna do 10 najbardziej obleganych kierunków studiów wybieranych w 2016 roku należą: pedagogika, psychologia, automatyka i robotyka, finanse i rachunkowość, budownictwo, mechanika i budowa maszyn, ekonomia, zarządzanie, prawo i informatyka. Z badań Pracuj.pl natomiast wynika, że studenci i absolwenci najchętniej pracowaliby jako pracownicy działów:
- administracyjnych,
- technologicznych,
- finansowych,
- marketingu, PR i HR
Wybory i oczekiwania młodych nie zawsze pokrywają się jednak z realiami rynku pracy. Jak wynika z danych Pracuj.pl, obecnie najbardziej poszukiwanymi pracownikami są specjaliści w obszarach:
- handlu i sprzedaży (36% wszystkich ogłoszeń)
- obsługi klienta (20% wszystkich ogłoszeń)
- IT (15% wszystkich ogłoszeń)
- finansów (13% wszystkich ogłoszeń)
Ale czy kierunek studiów na zawsze określa naszą specjalizację zawodową? Przedstawiamy fakty i mity.
MIT: Studia determinują karierę zawodową.
FAKT: Studia mogą ułatwić zalezienie pracy w niektórych zawodach.
Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Praktycznie co roku powstają nowe zawody i specjalizacje. Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o programistach iOS czy analitykach Big Data – dzisiaj to jedni z bardziej poszukiwanych specjalistów na rynku. Wybór kierunku studiów może ułatwić rozpoczęcie kariery zawodowej. Jeśli chcesz w przyszłości pracować w branży medycznej czy farmaceutycznej warto rozważyć wybór odpowiednio sprofilowanego kierunku studiów. Są zawody, w których odpowiednie wykształcenie jest wymagane. Lekarz musi skończyć studia medyczne, a budowlaniec – zdobyć tytuł inżyniera. W wielu przypadkach dużo ważniejsze jest jednak doświadczenie i pasja.
MIT: Podczas studiów trzeba się wyłącznie uczyć.
FAKT: Zaangażowanie w studenckie projekty, takie jak koła naukowe lub udział w praktykach i stażach może być istotnym punktem w CV studenta czy absolwenta wyższej uczelni.
Studia to czas studiowania. Ale nie tylko! Warto wykorzystać go angażując się w inicjatywy uczelniane: być członkiem kół naukowych, organizować konferencje czy włączyć się w prace samorządu uczelnianego. Są to aktywności, które w praktyce uczą sztuki negocjacji, pracy zespołowej, zarządzania projektami czy sytuacjami kryzysowymi. Kiedy będziesz starać się o pierwszą pracę właśnie o tych aktywnościach warto napisać w swoim CV i liście motywacyjnym (dowiedz się jak zdobyć pracę nie mając doświadczenia zawodowego). Pamiętaj także o praktykach i stażach, które oferują firmy. Zdobędziesz tam pierwsze doświadczenia biznesowe i przekonasz się, jaki rodzaj pracy naprawdę Ci odpowiada.
MIT: Trzeba wybrać modny kierunek.
FAKT: Wybierając kierunek studiów, warto iść za swoimi zainteresowaniami.
Wiele osób dokonuje wyboru kierunku studiów na ślepo, kierując się modą czy uginając się pod presją otoczenia. Nie warto! Cokolwiek robimy w życiu, warto abyśmy robili to z pasją. Tak na uczelni, jak i w pracy będziesz spędzać znaczną część swojego czasu. Po co tracić go na coś, co tak naprawdę wcale nas nie interesuje? Pamiętaj także, że źle wybrany kierunek można zawsze zmienić – tak jak potem pracę, która nie do końca Ci odpowiada.
MIT: Doświadczenie zawodowe zdobywa się po studiach.
FAKT: Warto myśleć o zawodowej aktywności i zbieraniu doświadczenia już na etapie akademickim.
Nie od dziś wiadomo, że dla przyszłego pracodawcy same studia to często zbyt mało. Dlatego dla chcących rozwijać się zawodowo studentów polecamy nowy przewodnik „Pracodawcy”. Znajdziecie w nim prezentacje pracodawców i wiele ciekawych poradników i artykułów – m.in. jak napisać CV, które pokocha rekruter. Jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, którzy chcą zdobywać doświadczenia na rynku pracy i być stale na bieżąco. Przewodniki znajdziecie na targach pracy, stoiskach na uczelniach i w wybranych biurach karier w całej Polsce.
Wersja elektroniczna dostępna jest tutaj: http://www.pracuj.pl/e-pracodawcy
Oferta studiów: https://prawowroclaw.edu.pl/oferta/