Kiedy warto iść do prawnika

Kiedy warto iść do prawnika

Nieznajomość prawa nie chroni przed jego konsekwencjami – dziś ta stara maksyma wydaje się jeszcze bardziej aktualna. Z każdym rokiem zwiększa się liczba obszarów, w których każdy z nas ma do czynienia z prawem. Prawidłowe zinterpretowanie zapisów umowy jest ważne w wielu sytuacjach: gdy kupujemy mieszkanie, podpisujemy leasing na auto czy ściągamy nową aplikację na telefon.

Dzisiaj pomocy prawnej możemy potrzebować na każdym etapie naszego życia. Zarówno jeśli chodzi o kwestie związane z pracą – gdy negocjujemy nową umowę zatrudnienia albo niesłusznie zostajemy zwolnieni, jak i rodzinne: np. w przypadku rozwodu czy otrzymania spadku po zmarłej osobie. Z usług adwokata warto skorzystać również w sprawach karnych, gdy ktoś inny wyrządził nam krzywdę i np. okradł nasze mieszkanie, albo gdy to my dopuściliśmy się czynu karalnego. A przecież czynu niezgodnego w prawem możemy się dopuścić w sposób nieplanowany i niezamierzony. Chociażby ściągając z Internetu film albo korzystając w sposób nieuprawniony z firmowego auta.
Przez wzgląd na coraz większą świadomość Polaków w kwestiach prawnych z każdym rokiem przybywa osób, które potrzebują pomocy radcy prawnego lub adwokata. Porady prawne, redagowanie pism urzędowych oraz procesowych, to tylko niektóre czynności będące w kompetencjach eksperta. Kiedy jeszcze warto zasięgnąć pomocy specjalisty?

Rozwód, podział majątku, opieka nad dziećmi

W przypadku rozwodu większość zwaśnionych par prosi o pomoc kancelarie prawne. Dzięki temu rozstanie przebiega sprawniej. Bardzo często profesjonalni pełnomocnicy biorą udział w mediacjach skłóconych między sobą małżonków, co pomaga rozejść się pokojowo, podzielić sprawiedliwie majątek i zadbać o dobro dzieci. Dodatkowo pomoc prawnika może okazać się nieoceniona w momencie kiedy będziemy chcieli starać się o alimenty.

Rozdzielność majątkowa przed ślubem

Według polskiego prawa, w chwili wejścia pary w związek małżeński, powstaje wspólnota majątkowa. Małżonkowie mogą jednak podpisać rozdzielność, szczególnie gdy jedno z nich prowadzi działalność gospodarczą, w której za długi firmy odpowiada majątkiem lub też w sytuacji gdy tylko jedno z nich wykorzystując swoje możliwości przyczynia się do powiększania majątku. W praktyce oznacza to, że małżonkowie zarządzają osobnymi majątkami, a tym samym nie mają możliwości wspólnego złożenia PIT ale jednocześnie nie odpowiadają finansowo za zobowiązania czy długi współmałżonka. Taką umowę można spisać u notariusza. Najlepszym rozwiązaniem przed jej zawarciem będzie zatrudnienie doświadczonego radcy prawnego lub adwokata celem konsultacji. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że w danej umowie zostaną zawarte wszystkie istotne dla nas zagadnienia. To być może pozwoli w przyszłości uniknąć konfliktów.

Zakup mieszkania przez parę żyjącą w nieformalnym związku

Większość banków, po spełnieniu odpowiednich warunków, umożliwia zaciągnięcie kredytu parom żyjącym w nieformalnych związkach. Czas oczekiwania na decyzję kredytową może być dłuższy, jednak nie stanowi to dla instytucji bankowej dużej przeszkody. Należy pamiętać, że w przypadku związków, które nie są zalegalizowane kwestią, którą przy zakupie nieruchomości należy uregulować, jest własność do danego lokalu. Pary żyjące ze sobą bez ślubu posiadają własność do mieszkania w częściach procentowych, ponieważ bywa tak, że partnerzy nie dysponują wkładem równej wysokości. W takich sytuacjach warto spisać dodatkową umowę u prawnika z kilku powodów:
1. Jeżeli para zdecyduje się na wynajem wspólnie zakupionego lokum przychody z tego tytułu będą dzielone proporcjonalnie do procentowego wkładu danej osoby.
2. W sytuacji śmierci jednego z partnerów kredyt przechodzi w całości na drugiego kredytobiorcę, jednak prawo do lokalu przypada najbliższej rodzinie zmarłego. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto spisać testament, który zabezpieczy osoby żyjące w nieformalnym związku.

Inne kwestie, w których może przydać się prawnik

Pomoc w uzyskaniu różnego rodzaju odszkodowań np. gdy dziecko sąsiadów zniszczy nasze mienie na spacerze, zostaniemy pogryzieni przez psa obcej osoby, nieubezpieczony sąsiad zaleje nam mieszkanie.
1. Pomoc w przypadku gdy popełnimy przestępstwo lub wykroczenie np. dopuścimy się naruszenia praw autorskich majątkowych np. publikując zdjęcia na swoim blogu bez zgody autora. By się przed tym zabezpieczyć warto korzystać z banków zdjęć, w których fotografie są udostępnianie za darmo na tzw. licencji Creative Commons.
2. Pomoc w dochodzeniu roszczeń konsumenckich np. w przypadku nieprzyjęcia reklamacji przez sprzedawcę.
3. Pomoc w przypadku wyłudzeń albo kradzieży tożsamości.
4. Pomoc w sytuacji przedawnionych roszczeń np. pism przesłanych przez firmy windykacyjne za dawno przedawnione należności

W przypadku problemów nie warto zwlekać z decyzją i lepiej szybko udać się do specjalisty z zakresu prawa. Konsekwencje finansowe, wynikające z nieznajomości przepisów, często wielokrotnie przewyższają koszt fachowej porady czy profesjonalnego przygotowania umowy.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA JUŻ DZIŚ