Jak znaleźć pierwszą pracę w czasie studiów?

< img src="Jak-znalezc-pierwsza-prace-w-czasie-studiow.jpg" alt="ludzie na spotkaniu biznesowym szukają pracy i zatrudnienia" >

Decyzja o kierunku studiów w wielu przypadkach uwarunkowana jest wizją wymarzonej kariery, stojącej przed nami otworem tuż po ich ukończeniu. Wraz z prężnym rozwojem rynku pracy dla młodych i zmieniającymi się wymaganiami wśród pracodawców, coraz więcej studentów postanawia rozpocząć pracę już w trakcie studiów. Jakie działania należy podjąć, aby etap edukacji połączyć z pierwszymi krokami, stawianymi w wybranej branży oraz na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania zatrudnienia? Czy praca i studia dzienne mogą działać w symbiozie? Więcej na ten temat w dzisiejszym wpisie blogowym.

Pierwsza praca na studiach – poznaj swoje możliwości 

Przed przystąpieniem do poszukiwania pierwszej pracy na studiach należy zadać sobie podstawowe pytanie – W czym jestem najlepsza/-szy? Przemyślana odpowiedź pomoże nam w utworzeniu profilu zawodowego, umożliwiającego podjęcie kolejnego kluczowego kroku – napisania CV. W tym momencie dobrze skupić się na swoich mocnych stronach, a także kompetencjach miękkich. Dodatkowym atutem, który pomoże wyróżnić nas spośród innych kandydatów, będzie znajomość języków obcych. Aktualnie, do najbardziej pożądanych na rynku pracy języków zalicza się: 

  • angielski
  • niemiecki
  • hiszpański
  • chiński
  • rosyjski.

Znajomość języków obcych to wysoko ceniona wśród pracodawców umiejętność, często mająca duży wpływ na finalną decyzję w ramach przeprowadzanej rekrutacji. Studenci w oczach pracodawców to czekający na odkrycie jeszcze nieoszlifowany diament. Rekruter może wybrać młodego kandydata, wchodzącego w wiek produkcyjny, który wniesie świeże spojrzenie na funkcjonowanie firmy, jednocześnie ucząc go wszystkiego od podstaw zgodnie z wytycznymi. Jest to typowy przykład sytuacji win-win, w której zyskuje zarówno pracodawca, jak i pracownik mogący zdobyć cenne doświadczenie. 

Czy znalezienie pracy bez doświadczenia jest możliwe?

 Studenci, szczególnie pierwszego roku, często zadają sobie pytanie: Jak znaleźć pierwszą pracę w trakcie studiów? Otóż na początkowym etapie kariery najważniejsze są chęci, zaangażowanie, a także kreatywność. Firmy chętnie korzystają ze świeżych pomysłów i znajomości nowinek technologicznych, mogących pozytywnie wpłynąć na dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Studiując warto postawić na rozwijanie swoich kompetencji miękkich, takich jak: samodyscyplina, sumienność czy asertywność. W tym wypadku wskazane umiejętności mogą okazać się cenniejsze niż wieloletnie doświadczenie.  

Praca na studiach dziennych wymaga szczególnego zaangażowania i rozsądnego gospodarowania własnym czasem. W takim przypadku  harmonogram, powinien być dopięty na ostatni guzik. Na pogodzenie nauki z innymi obowiązkami pozwalają dostosowane do planu zajęć na studiach godziny pracy. Rozwiązanie to umożliwia zdobycie niezbędnego doświadczenia zawodowego, bez konieczności zaniedbywania uczelnianych powinności. Z doświadczenia wiemy, że dobra organizacja dnia pozwoli również  na znalezienie wolnego czasu na korzystanie z uroków życia studenckiego.

Co powinno znaleźć się w CV? 

Przed przystąpieniem do poszukiwania pierwszej pracy, należy skupić się na stworzeniu dopracowanego CV. Tworząc życiorys zawodowy bez doświadczenia, warto opisać etapy edukacji, jak i odbyte staże czy praktyki zawodowe, z wyszczególnieniem zakresu pełnionych obowiązków. Co więcej, w tym dokumencie powinny znaleźć się informacje na temat wolontariatów oraz działań charytatywnych, w których brało się udział. Mogą one świadczyć o cechach osobowości, takich jak: pracowitość czy odpowiedzialność za powierzone zadania. Równie ważne są posiadane umiejętności oraz zainteresowania. Na ich podstawie rekruter może dostrzec cechy charakteru istotne dla danego stanowiska. To kluczowe informacje, konieczne do stworzenia kompletnego życiorysu zawodowego. Należy pamiętać, że aplikując na różne posady konieczne będzie przygotowanie nawet kilku wersji naszego CV. Powinny być one dostosowane do kryteriów, przedstawionych w ofercie pracy oraz spełniać oczekiwania potencjalnego pracodawcy.

Aplikując na konkretne stanowisko, curriculum vitae warto, wzbogacić o list motywacyjny. W tym dokumencie należy opisać wszystkie mocne strony, które mogą mieć znaczenie dla potencjalnego pracodawcy. List motywacyjny powinien zachować swoją klasyczną formę. Oznacza to, że nie może w nim zabraknąć: daty, danych adresata oraz nadawcy, a także zwrotów grzecznościowych. 

Kompletny zestaw dokumentów aplikacyjnych jest kluczowym elementem każdej rekrutacji, a w pełni dopracowane CV to podstawa do znalezienia pracy, nie tylko w trakcie studiów. 

Studia, a pierwsza praca

Studia to nie tylko czas nauki. To także okres przeznaczony na zdobywanie, jakże cennego doświadczenia zawodowego. Zachowanie zdrowego balansu – studia, a praca przy odpowiedniej dawce chęci oraz zaangażowania jest jak najbardziej możliwe. W tym celu kluczowe okaże się rozsądne gospodarowanie własnym czasem. Wakacje to idealny okres, sprzyjający nawet najbardziej pochłoniętym nauką studentom. Wolne miesiące warto spożytkować na rozwijanie własnych kompetencji oraz wyjście ze znanej nam strefy komfortu. Przed bracią studencką otworem stoi także szeroki wachlarz staży i praktyk. Ta forma zatrudnienia, będzie idealnym rozwiązaniem, dla tych, którzy w tym momencie nie planują podjęcia stałej pracy. 

Dlaczego warto wybierać praktyki i staże?

Praca w trakcie studiów to dobra okazja do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. W tym celu warto brać udział w praktykach zawodowych, jaki i stażach, które odbywają się na mocy umów, między uczelnią, a potencjalnymi pracodawcami. Udział w nich pozwala na rzeczywiste wykorzystanie wiedzy zdobytej w trakcie studiów. Dodatkowo praktyki i staże studenckie umożliwiają nawiązywanie kontaktów branżowych. To także niepowtarzalna okazja do zdobycia pracy w zawodzie. Kto wie czy wakacyjny staż nie będzie początkiem długotrwałej współpracy? Wówczas praca w czasie studiów może okazać się stanowiskiem na najbliższe kilka lat. 

Studenci potrzebujący wsparcia w znalezieniu praktyk mogą liczyć na pomoc instytucji uczelnianych takich jak Biuro Karier w Wyższej Szkole Prawa. Spotkają  się oni z wykwalifikowaną kadrą pracowniczą, mającą dostęp do szerokiego wachlarza ofert pracy zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym. W uczelnianym Biurze Karier znajdzie się między innymi praca dla studentów Prawa, Kryminologii i Kryminalistyki czy Cyberbezpieczeństwa. Dobre praktyki i staże są kluczem do odniesienia sukcesu zawodowego w przyszłości. 

Akademickie Biuro Karier w Wyższej Szkole Prawa

Akademickie Biuro Karier w Wyższej Szkole Prawa to miejsce, które powstało z myślą o studentach. Mogą liczyć oni na wsparcie wykwalifikowanych opiekunów oraz specjalistów w dziedzinie doradztwa zawodowego i coachingu kariery. Misją przyświecającą tej instytucji, jest pomoc studentom w stawianiu pierwszych kroków na ścieżce kariery. ABK dysponuje również testami do badania predyspozycji oraz kompetencji zawodowych. Dzięki nim studenci mogą odkryć swoje mocne strony i obszary do rozwoju, co przekłada się na wsparcie w wyznaczaniu celów i podejmowaniu decyzji dotyczących kariery zawodowej.

ABK jest odpowiedzialne za organizację:

  • obowiązkowych praktyk zawodowych;
  • bezpłatnych szkoleń i kursów;
  • spotkań z doradztwa zawodowego.

Konkurencja na rynku pracy, wysokie wymagania pracodawców, czy zmieniające się stale realia to tylko niektóre z czynników zwiększających wartość rozpoczęcia pracy jeszcze na studiach. Jej znalezienie jednak może okazać się nie lada wyzwaniem, w którego realizacji studenci Wyższej Szkoły Prawa liczyć mogą na wsparcie Akademickiego Biuro Karier. Branżowe praktyki oraz staże to idealna okazja do zdobycia doświadczenia, niezbędnego do dalszego rozwoju kariery zawodowej. 

 

Powiązane strony: studia we Wrocławiu