Czy warto wybrać się na studia podyplomowe?

W dzisiejszych czasach rynek pracy znacznie częściej wymaga od pracownika wiedzy praktycznej, niż teoretycznej. Z tego powodu stale rośnie zainteresowanie studiami podyplomowymi. Popularna podyplomówka to forma kształcenia wyższego, na którą można zdecydować się już po studiach I stopnia, dlatego ta forma edukacji z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród absolwentów studiów licencjackich, jak i magisterskich. 

Jakie warunki trzeba spełnić?

Kandydat, który rozważa rozpoczęcie studiów podyplomowych, musi spełnić odpowiednie warunki, aby przystąpić do rekrutacji. Ta forma studiów dostępna jest już dla osób z tytułem licencjata lub inżyniera. Z tego powodu może stanowić świetne rozwiązanie dla absolwentów, którzy na tym etapie edukacji wstępują na rynek pracy. Zderzenie z realiami powoduje, że często decydują się na nabycie dodatkowej, ukierunkowanej wiedzy, a tym samym podniesienie swoich kompetencji i wartości na rynku.

Ponadto studia podyplomowe mogą okazać się niezwykle pomocne w zdobyciu nowych uprawnień, czy kwalifikacji. To wyjątkowo cenne, szczególnie w czasach elastycznego zatrudniania i ciągłych zmian, prowadzących nierzadko do konieczności przebranżowienia. Studia podyplomowe dostępne są oczywiście również dla magistrów. Doskonale sprawdzą się one między innymi jako odświeżenie i pogłębienie nabytej już wiedzy oraz uzupełnienie jej o zupełnie nowe zagadnienia. Przykładowo dla magistrów filologii to szansa na zdobycie przygotowania pedagogicznego, pozwalającego im na pracę w placówkach szkolnych.

Kiedy jest odpowiedni moment, aby rozpocząć studia podyplomowe?

Z uwagi na swój charakter studia podyplomowe mogą okazać się dobrym krokiem na różnych etapach życia. Dla sporego grona osób naturalnym procesem jest wybranie ich od razu po ukończeniu studiów. Realia zawodowe utwierdzają ich w przekonaniu, że pracodawcy poszukują kandydatów z faktycznymi umiejętnościami oraz wiedzą z zakresu praktyki, a nie teorii. Coraz wyżej ceniona jest precyzyjnie ukierunkowana, specjalistyczna wiedza w jednej dziedzinie niż ogólna, teoretyczna w kilku. Takie podejście skutkuje tym, że wiele osób decyduje się na studia podyplomowe zaraz po studiach lub po kilku latach od ich ukończenia. Z uwagi na swoją niestacjonarną formę, podyplomówka może stanowić kompleksowe rozwinięcie lub uzupełnienie wiedzy również dla tych, którzy od lat funkcjonują już na rynku pracy. Chęć rozwoju i samodoskonalenia się to w końcu najlepszy gwarant sukcesu zawodowego.

Dlaczego warto iść na studia podyplomowe?

Rosnąca popularność studiów podyplomowych ma swoje faktyczne uzasadnienie. Atrakcyjność takiej formy edukacji wynika nie tylko z jej praktycznej jakości, ale również samej organizacji. Najczęściej trwa ona dwa semestry, choć czasem mogą to być także cztery semestry. Nauka prowadzona w taki sposób pozwala efektywniej wykorzystać przeznaczony na nią czas – wiedza przekazywana jest bardziej intensywnie, przy jednoczesnym skróceniu spędzonych nad nią godzin.

Dla osób, które znalazły już swoje miejsce na rynku pracy, to zdecydowany atut, a oszczędność czasu często stanowi dla nich dodatkową zachętę. Okazuje się to szczególnie ważne, kiedy konieczne staje się pogodzenie nauki z i tak już wymagającą pracą zawodową na pełen etat. Jednym z najcenniejszych atutów studiów podyplomowych jest  sama kadra akademicka. Na większości uczelni w jej szeregi wchodzą  praktycy. Ich celem jest przekazać fachową i ukierunkowaną wiedzę, a tym samym nauczyć stosowania jej w życiu zawodowym.  Co więcej, same programy nauczania są znacznie częściej aktualizowane i dopasowywane do bieżących potrzeb rynku pracy, czy oczekiwań przyszłych pracowników. W ten sposób studia podyplomowe są okazją na zdobycie nie tylko wiedzy z podręczników, ale także realnych umiejętności i kwalifikacji.

Jakie korzyści dają studia podyplomowe?

W świecie, który zmienia się tak dynamicznie, bezcenna okazuje się możliwość pozyskiwania nowych uprawnień i specjalizacji. Taka forma kształcenia jest niezwykle popularna wśród pracowników kadry menedżerskiej. Studia podyplomowe pozwalają na nabycie konkretnych umiejętności w krótszym czasie, niż wymagałyby tego studia magisterskie. Dla zainteresowanych szczeblem menedżerskim, bez dwóch zdań atrakcyjne okażą się wszelkie kierunki, związane z psychologią biznesu, HR-em, czy też project managementem.

Pracownicy z branż szybko rozwijających się, jak IT, czy przemysł nowych technologii, często potrzebują aktualizowania swojej wiedzy lub uzupełnienia jej o najnowsze zdobycze nauki. Inżynierowie, czy informatycy wybierają studia podyplomowe, aby poszerzyć swoje kompetencje, a tym samym zwiększyć swoją wartość w oczach rekruterów. Natomiast studia podyplomowe dla prawników mogą być okazją do podwyższenia kompetencji np. w zakresie compliance (zarządzania zgodnością). Nawet, jeśli ktoś nie znalazł jeszcze swojego miejsca na rynku pracy, studia podyplomowe mogą mu w tym pomóc. Zarówno konieczność, jak i zwykła chęć zmiany stanowiska lub branży, mogą być świetną motywacją, aby zainwestować we własny rozwój. Dzięki takim studiom, w relatywnie krótkim czasie, absolwent jest w stanie wzbogacić swoje CV o wiele wartościowych punktów. 

Studia podyplomowe po prawie 

Wiele osób po obronie pracy dyplomowej, staje przed odpowiedzią na trudne pytanie – Co robić po studiach prawniczych? Absolwenci prawa zatrudnienie znaleźć mogą nie tylko w wymiarze sprawiedliwości, ale także w biznesie, czy administracji. Ci, którzy pragną jednak jednocześnie wciąż rozwijać swoją wiedzę lub specjalistycznie ją ukierunkować, mogą zdecydować się na studia podyplomowe przeznaczone  m.in. dla prawników. Jedną z uczelni, która oferuje wartościową edukację w tym zakresie jest Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu.

Zainteresowani zagadnieniami prawnymi, w Wyższej Szkole Prawa znajdą kilka interesujących kierunków, takich jak Prawo w działalności gospodarczej, Compliance Officer, a także Prawo dla marketerów i Ochrona danych osobowych. Wszystkie z nich to połączenie wiedzy teoretycznej z naciskiem na praktyczny wymiar kształcenia. W świecie błyskawicznie zmieniających się norm prawnych, coraz więcej pracodawców poszukuje specjalistycznie wykwalifikowanych ekspertów.  Na zainteresowanych metodami wykrywania przestępczości czeka Kryminalistyka. Słuchacze tego kierunku poznają między innymi sposoby prowadzenia działań dochodzeniowych, a także eksperymentów procesowych. Wiedza przekazywana jest w sposób aktywny i angażujący tak, aby zapewnić faktyczne umiejętności. Wszystko to za sprawą doświadczenia ekspertów i praktyków, którzy od lat pracują w służbach, czy organach ścigania. 

Dowiedz się więcej o możliwościach rozwoju, jakie dają  studia podyplomowe w Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu.