Rozmowa kwalifikacyjna
Jeżeli zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną – należą Ci się gratulacje. Przeszedłeś pierwszy etap procesu wyboru idealnego kandydata spośród wielu zgłoszonych aplikacji. Twoje cv i list motywacyjny zainteresowały pracodawcę.
Przed Tobą niezwykle istotna część rekrutacji. Musisz się do niej przygotować.
1. Zbierz jak najwięcej informacji o firmie (przyszłym pracodawcy) i branży, w jakiej działa – historia, ostatnie zmiany, sukcesy, ruchy konkurencji.
2. Uzupełnij informacje o tym, jaką pozycję na rynku zajmuje firma, jaka jest rotacja wśród jej pracowników, czy ma szanse rozwoju. To się przyda, aby ocenić, czy firma jest stabilna i warto ubiegać się w niej o
pracę. (Informacje znajdziesz w internecie – skorzystaj z wyszukiwarki i strony internetowej firmy; w prasie – archiwum prasowe)
3. Przygotuj się do rozmowy
– zastanów się co sobą reprezentujesz (co podkreślać jako potencjalny zysk dla firmy)
– poćwicz odpowiedzi na prawdopodobne pytania (istnieją internetowe symulatory rozmów kwalifikacyjnych z podziałem na branże – link poniżej)
– w dzień poprzedzający rozmowę na wszelki wypadek przygotuj kilka wersji stroju (zapoznaj się z tekstem o autoprezentacji – w serwisie ABK); zastanów się ile czasu zajmie Ci pokonanie trasy do siedziby firmy;
wypocznij
– w dzień rozmowy bądź punktualny
– podczas spotkania nie zapominaj o zasadach dobrego zachowania; słuchaj uważnie (pozwól rekrutującemu zadać pytanie, nie przerywaj, bo może się okazać, że osoba rekrutująca chce zapytać o coś innego, niż
z początku może się wydawać); zadawaj pytania (okazujesz zainteresowanie nową firmą i stanowiskiem); udowodnij, że jesteś przygotowany i posiadasz wiedzę np. o sukcesach przyszłego pracodawcy
– po zakończeniu rozmowy podziękuj rekrutującemu za poświęcony czas, powiedz, że miło się rozmawiało. Zapytaj, kiedy dokładnie możesz spodziewać się wyniku rozmowy i w jaki sposób się z tobą skontaktuje.
– jeżeli minął termin, kiedy firma miała się odezwać – zadzwoń; zapytaj o wynik rozmowy. To nic złego, że się dopytujesz – to świadczy jedynie o twoim zainteresowaniu. Jeżeli nie otrzymasz propozycji pracy,
poproś o uzasadnienie decyzji. Spróbuj dowiedzieć się, co zdecydowało o odmowie, może następnym razem uda ci się uniknąć tego samego błędu.
Pamiętaj, że nie możesz:
-
zaczynać rozmowy od pytania o zarobki i czas pracy
-
odpowiadać bez zastanowienia (chyba że to odpowiedź na pytanie, jak się nazywasz)
-
krytykować byłych pracodawców – w ten sposób pokazujesz brak klasy i deprecjonujesz także siebie – skoro twój pracodawca był taki zły to dlaczego u niego pracowałeś?
-
unosić się nawet, gdy padnie niestosowne pytanie. Czasem takie padają, głównie po to, aby zobaczyć, jak sobie z nimi poradzisz. Nawet najbardziej krępujące pytania zbądź żartem.
-
palić, nawet jeśli uzyskasz na to pozwolenie