List motywacyjny
- List motywacyjny powinien być krótki i konkretny.
- W liście nie powtarzamy treści z CV – nie dublujemy dokumentów.
- Jeżeli chodzi o objętość listu motywacyjnego, to istnieje kilka opinii na ten temat. Ważne jest, by tekst zajmował maksymalnie jedną stronę A4. Według specjalistów z firm rekrutacyjnych idealny tekst mieści się na 1/4 strony.
List motywacyjny składa się z konkretnych części, ale (inaczej niż w cv) nie są one wyróżniane tytułami. Oto one:
1. Wstęp – informacja, na jakie stanowisko aplikujemy, czy list jest odpowiedzią na konkretne ogłoszenie
2. Uzasadnienie – dlaczego zgłaszamy się akurat na to stanowisko; podkreślamy jakie posiadane doświadczenia, wiedza i umiejętności przydatne w nowej pracy wykorzystamy; często wysyłamy zgłoszenie do firmy ze względu na jej wysoką pozycję i nasze plany zawodowe są na tyle ukierunkowane, że akurat ta firma jest dla nas celem – warto to zaznaczyć w liście
3. Uzasadnienie (część 2-ga) – informujemy co zyska nowy pracodawca zatrudniając nas: dokładniej podkreślamy konkretne doświadczenia i zadania z poprzednich miejsc pracy, zakończone sukcesem projekty itd., które przydadzą się na nowym stanowisku.
4. Kilka słów o nadawcy listu – wskazujemy w jakich sytuacjach (zawodowych, studenckich – np. podczas prac w samorządzie, kole naukowym) sprawdziliśmy swój charakter. Warto podkreślić te cechy, które będą wymagane na oferowanym stanowisku.
5. Zakończenie – podziękowanie za czas przeznaczony na zapoznanie się z naszą aplikacją oraz informacja o gotowości do uzupełnienia informacji o swoich doświadczeniach i umiejętnościach podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Pamiętaj:
- Niedopuszczalne są pomyłki w nazwie stanowiska, o które się ubiegamy oraz wszelkiego rodzaju błędy (np. ortograficzne lub literowe).
- List powinien być napisany na komputerze, chyba że firma wyraźnie zażyczy sobie wersji napisanej odręcznie.
- Nie korzystaj ze wzorów listów motywacyjnych – jak ich nazwa wskazuje są wzorami, na podstawie których samodzielnie redagujesz tekst dotyczący Ciebie.
- Wymieniane w liście cechy osobowości muszą wynikać z konkretnych doświadczeń zawodowych – inaczej będą jedynie pustymi hasłami.
-
Nie podawaj zbyt wielu szczegółów – list będzie zbyt długi, a po drugie na rozmowie kwalifikacyjnej nie będziesz miał już nic do dodania.
Przykłady listów motywacyjnych