W jaki sposób napisać CV, aby zainteresowało każdego pracodawcę?
CV to dokument, który podsumowuje wykształcenie, doświadczenie zawodowe, kwalifikacje i dodatkowe umiejętności kandydata do pracy. Ważne jest, by zostało napisane zgodnie z podstawowymi zasadami. Pamiętaj, że osoba rekrutująca poświęca około jednej minuty (a często jedynie 15-35 sekund) na przeczytanie Twojego CV.
Od tego co i w jaki sposób jest opisane w CV zależy czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. CV jest naszą wizytówką – zachęci do kontaktu, albo nie.
Podstawowe zasady redagowania CV to: hasłowość, prostota, przejrzystość, objętość maksymalnie do dwóch stron maszynopisu A4.
CV nie jest dokumentem napisanym raz na zawsze w jednej wersji – wysyłając CV z myślą o różnych firmach i różnych stanowiskach należy wyróżnić te elementy i informacje, które wiążą się z danym stanowiskiem.
Prezentujemy (zaczynając od najbardziej aktualnego) następujące fakty o sobie: dane personalne, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, kursy i szkolenia, poziom znajomości języków obcych, dodatkowe umiejętności, zainteresowania.
W danych personalnych należy podawać adres mailowy zawierający imię i nazwisko (adresy typu misio88@… zuzka06@… są niewłaściwe).
Przy wymienianiu doświadczeń zawodowych kandydat wypisuje klika podstawowych obowiązków, jakie łączyły się z danym stanowiskiem pracy.
Pisząc tekst musimy zwrócić uwagę na właściwy układ (nazywanie kolejnych części CV: Wykształcenie, Doświadczenie zawodowe…), poprawność używanego języka (rekrutujący skarżą się, że zdarzają się literówki i poważne błędy ortograficzne).
Niedopuszczalne w CV są wszelkie upiększenia (kolorowe tabelki i rysunki), zdjęcie w CV musi być legitymacyjne i aktualne. Najważniejsze jest to, by pisać prawdę – CV zostanie zweryfikowane w następnych etapach rekrutacji. Nie przesadzajmy jednak ze skromnością – jeśli na danym stanowisku osiągnęliśmy sukces, to warto o nim wspomnieć (np. podać poziom wzrostu sprzedaży jako wynik naszych konkretnych działań).
W CV wymieniamy również informacje o odbytych stażach i praktykach – to doświadczenie zawodowe kandydata. Dla przyszłego pracodawcy ważne są informacje o wszelkiej działalności społecznej kandydata. Student / absolwent może wymienić dane na temat swojej działalności w studenckich organizacjach, kołach naukowych.
Przy określaniu poziomu znajomości języków obcych i kwalifikacji komputerowych należy wymienić wszystkie znane nam języki obce i programy komputerowe, nawet te nie wymienione w ogłoszeniu, będące zbliżonymi do wymaganych. Podajemy też informacje o wszystkich kursach i certyfikatach potwierdzających znajomość języka.
W zainteresowaniach wskazujemy naszą faktyczną pasję – zbyt często rekrutujący czytają o „Muzyce, książkach i kinie”, by nie uznać ich za kopię gotowego tekstu skopiowanego z innego CV.
Przykłady CV:
Przykład nr 1