RELACJE Z PROGRAMU ERASMUS+
ROK AKADEMICKI 2023/2024 – studenci z zagranicy, program Erasmus+
W roku akademickim 2023/2024 gościliśmy na naszej uczelni ośmioro studentów prawa z zagranicy w ramach programu Erasmus+. Studenci przyjechali do nas z różnych uczelni – pięć studentów z Uniwersytetu w Salamance, dwóch z Uniwersytetu w Santiago de Compostela i jeden z Uniwersytetu w Bolonii. Wszyscy studenci realizowali przygotowane przez naszą uczelnię kursy w języku angielskim podczas pierwszego i drugiego semestru i zaliczyli je z wyróżnieniem. Poniżej przedstawiamy ich komentarze odnośnie pobytu w Polsce i na naszej uczelni.
“Tak, poleciłbym to doświadczenie zagranicznym studentom. Polska bardzo różni się od Włoch, więc można doświadczyć zupełnie nowej kultury. Ludzie są mniej przyjaźni niż we Włoszech, ale to też może być zaleta. Trudno mi było poradzić sobie z pogodą, która była bardzo pochmurna, ale nie tak zimna, jak mi mówiono. Jedzenie jest dobre, a Wrocław to piękne miasto, pełne wydarzeń, takich jak koncerty i wystawy sztuki. Komunikacja miejska jest o wiele lepsza niż we Włoszech. Poleciłbym Włochom szukanie wydarzeń na Facebooku, odwiedzanie Hali Targowej i restauracji Konspira (naprawdę dobre jedzenie).
Moja uczelnia tutaj (Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu) bardzo różni się od tej we Włoszech. Małe grupy zajęciowe są bardzo pomocne w nauce i budowaniu dobrych relacji z profesorami. Egzaminy były inne – dużo pisania, co nie jest powszechne we Włoszech. Teraz rozumiem, że ważne jest również nauczyć się pisać prace i eseje, więc było to miłe doświadczenie. Dobrzy nauczyciele i mała, ale piękna uczelnia.“
Alessandro
“Polska zaskoczyła mnie od pierwszego dnia, w pozytywny sposób. Wrocław bardzo mi się spodobał, spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Jest to bardzo piękne miasto, pełne uroku, mostów, małych krasnali i ludzi na ulicach, zwłaszcza gdy świeci słońce.
Co więcej, Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu znajduje się na Wyspie Słodowej, która aż tętni życiem. Jest to popularne miejscem spotkań, spacerów i koncertów nie tylko dla studentów. Profesorowie traktowali nas bardzo dobrze. Mam bardzo miłe wspomnienia z tego okresu i mam nadzieję, że wrócę tu jeszcze, aby przypomnieć sobie, jak wiele radości sprawił mi roczny pobyt tutaj.“
Ana
“Przyjechałam do Polski 27 września. Nie spodziewałem się, że Wrocław będzie tak słoneczny i piękny. Byłam mile zaskoczona, zwłaszcza kiedy po raz pierwszy zobaczyłam Rynek we Wrocławiu. Odwiedziłem również inne polskie miasta: Warszawę, Kraków, Gdańsk, ale Wrocław jest moim ulubionym.
Uniwersytet jest bardzo ładny, znajduje się na wyspie na Odrze, blisko centrum miasta. Miejsce jest naprawdę piękne, tętniące życiem. Z pewnością wróciłabym tutaj, gdybym miała tylko taką okazję.“
Clara
“Przyjazd do Wrocławia na Erasmusa to jedna z najlepszych decyzji, którą kiedykolwiek podjęłam. To świetna okazja, aby poznać nowych ludzi, zwiedzić świat i poznać inne kultury. Nie miałam problemów z komunikacją, bo łatwo jest zrozumieć ludzi, nawet nie znając ich ojczystego języka. Moja rekomendacja dla kogoś, kto zamierza przyjechać – podejmij ryzyko i wyjdź poza swoją strefę komfortu, to doświadczenie trwa tylko rok i trzeba z niego korzystać. Poza tym, Wrocław jest pięknym miastem i panuje w nim świetna atmosfera.
To prawda, że są pewne różnice między Hiszpanią a Polską, o których powinniśmy pamiętać. Z mojej perspektywy, Polacy lubią swoją przestrzeń osobistą i punktualność, podczas gdy my jesteśmy głośniejsi, ale bardziej uśmiechnięci i bliżej siebie. Bardziej oczywistą rzeczą, o której zawsze się mówi, jest różnica temperatur, ale nie jest ona aż tak duża, zwłaszcza jeśli mieszkasz na północy Hiszpanii. Żaden kraj nie jest lepszy od drugiego, myślę, że ważne jest, aby się szanować i być wdzięcznym za wszystkie możliwości jakie daje nam program Erasmus. Dodatkowym atutem jest również możliwość wyrobienia sobie własnej opinii i dzielenia się nią z innymi.
Jeżeli chodzi o Wyższą Szkołę Prawa we Wrocławiu, uniwersytet, który nas gościł, to, muszę powiedzieć, że mam bardzo pozytywne odczucia. Cała kadra była bardzo gościnna i miła, wykładowcy starali się nam pomóc i poznać nas przez cały ten rok, który wspólnie spędziliśmy. Być może dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie nowych przedmiotów do katalogu kursów, aby dać studentom większy wybór.”
Cristina
“Rok spędzony we Wrocławiu był niesamowity. Miasto jest po prostu cudowne, z pięknym zabytkowym centrum. Jest wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia. Wrocław ma również wspaniałą atmosferę uniwersytecką. Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu jest dobrym uniwersytetem i znajduje się w samym centrum miasta. Nauczyciele są bardzo pomocni i życzliwi. Jedyną rzeczą, którą bym zmieniła, to chciałbym poznać więcej polskich studentów studiujących na tym uniwersytecie.“
Inez
MAJ 2024
W dniach 29 kwietnia – 3 maja 2024 Koordynator programu Erasmus+, mgr Agnieszka Madej wzięła udział w szkoleniu pod tytułem „Enhancing student employability for a rapidly changing world opportunities and challenges for European universities” zorganizawanym w Irlandii przez Uniwersytet w Limerick (UL), dział Cooperative Education & Careers w ramach programu Erasmus+ Staff Week. Na szkolenie zostali zaproszeni i starannie wybrani przez organizatora przedstawiciele jedynie 20 uczelni wyższych z Europy. Szkolenie było doskonałą okazją do zapoznania z pracą Działu Karier, organizacją wyjazdów studenckich oraz nawiązania wielu ciekawych kontaktów. Podczas tygodniowego pobytu w Limerick uczestnicy mieli również okazję do zwiedzenia całego kampusu Uczelni UL z przewodnikiem oraz malowniczych Cliffs of Moher.
MARZEC 2024
Program Erasmus+ to nie tylko możliwość wyjazdu na studia lub praktyki dla studentów, ale także dla pracowników administracyjnych oraz wykładowców uczelni. W dniach 25-30 marca 2024 panie Paulina Misiura oraz Wiktoria Więdłocha z Biura Obsługi Studentów w Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu uczestniczyły w kursie języka angielskiego w Atlantic Language School w Galway w Irlandii przeznaczonym dla pracowników uczelni wyższych z całej Europy. Poza zwiększeniem swoich kompetencji językowych podczas wyjazdu miały również okazję poznać bliżej kulturę Irlandii, a także wymienić się doświadczeniami z pracownikami uczelni w innych krajach.
PAŹDZIERNIK 2023
W dniach 20-24 października 2023 r. wykładowca Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu dr Paweł Fiktus przebywał w Belgii, na Université catholique de Louvain w Louvain-la-Neuve (UCLouvain), w ramach programu Erasmus +. Poza przeprowadzeniem zajęć dydaktycznych dr Paweł Fiktus miał możliwość zapoznać się zasadami funkcjonowania uczelni, jej programem nauczenia, przeprowadził także kwerendę na potrzeby prac naukowych.
W dniach 16-18 października 2023 Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu gościła panią Zsuzsanna Peres, Associate Professor, National University of Public Service, Faculty of Public Governance and International Studies, Department of History of State and Law, Budapest. Dr Zsuzsanna Peres przyjechała do WSP w ramach programu Erasmus +.
W wykładach prowadzonych w języku angielskim udział wzięli zarówno studenci kierunku Prawo jak i Bezpieczeństwo wewnętrzne. Tematy zrealizowanych zajęć:
- Introduction to the constitutional tradition of Hungary, from historical constitution to Basic Law.
- Frommultiethnic state to nation state. The nationalities of the Hungarian Kingdom before WW I. and the effect of the Trianon Peace Treaty on nowadays population. Hungarians within andoutside of the borders of Hungary.
- Migration policy ofthe Hungarian State. Incoming and outgoing migration in the past and present.
- The Hungarian state after WW II and during the socialism and the political transition of 1989.
MAJ 2023
W dniach 8-12 maja 2023 mgr Agnieszka Madej, Koordynator programu Erasmus+ miała okazję wziąć udział w kolejnym wyjeździe pracowniczym typu „Staff Mobility for Training” w ramach programu Erasmus+.
Wyjazd związany był z możliwością prezentacji Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu wraz z Uczelnią Techniczno–Handlową im. H. Chodkowskiej w Warszawie podczas targów zorganizowanych w ramach 2nd International Week przez Alanya HEP University w Turcji.
W spotkaniu wzięło udział 75 gości, którzy reprezentowali 50 Uniwersytetów z 18 krajów. Była to znakomita okazja do nawiązaniu wielu cennych kontaktów, które w najbliższej przyszłości zaowocują podpisaniem kolejnych umów partnerskich.
ROK AKADEMICKI 2022/2023 – studenci z zagranicy, program Erasmus+
Wyjazdy sfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Wyrażone poglądy i opinie zawarte na tej stronie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Narodowej Agencji programu Erasmus+. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.