Jak się ochronić przed najnowszymi cyberprzestępstwami
Cyberprzestępstwa nie należą do rzadkości, a ich liczba stale rośnie. Wystarczy spojrzeć na statystyki – jeszcze w 2017 Biuro do Walki z Cyberprzestępczością zajmowało się koordynowaniem 1600 spraw. W kolejnym roku było ich 2183. Dlatego każdy, kto korzysta z internetu i sprzętów elektronicznych, takich jak smartfon, komputer czy tablet, powinien zdawać sobie sprawę z tego, z jakimi zagrożeniami się to wiąże. Warto też poznać sposoby, które pozwalają im zapobiegać.
Czym jest cyberprzestępstwo?
Prawo w Polsce nie tłumaczy dokładnie, czym jest cyberprzestępczość. Na podstawie definicji przyjętych przez międzynarodowe instytucje (np. ONZ, UE) można uznać, że są to te przestępstwa, których dokonano przy użyciu komputerów lub z wykorzystaniem sieci internetowej. Obejmuje to wiele różnych nielegalnych działań. Poniżej prezentujemy te, które najczęściej mają miejsce.
Kradzież tożsamości
Zdarza się, że na pocztę mailową wysyłane są wiadomości, które namawiają do poprawy danych osobowych, takich jak PESEL, adres lub numer karty kredytowej. Czasem są to też prośby o aktualizację informacji albo ich weryfikację i potwierdzenie. Ich nadawca podszywa się pod znaną firmę np. bank, pośrednika płatności (PayPal) albo potencjalnego pracodawcę. Takie działania nazywane są phishingiem i są często wykorzystywane do kradzieży tożsamości. Nieświadomi niczego użytkownicy, przekonani, że wiadomość została wysłana przez godne zaufania źródło, często podają żądane informacje.
Kradzież tożsamości może też odbywać się na inne sposoby, np. przy wykorzystaniu programu szpiegowskiego albo wirusów. Kiedy złodziej otrzyma potrzebne dane, może je wykorzystać, by podszywać się pod użytkownika i w jego imieniu np. zawierać kredyty, robić zakupy na raty albo wyłudzać pieniądze.
Jak się zabezpieczyć? Najlepiej unikać podawania danych identyfikacyjnych w internecie, a jeśli zachodzi taka konieczność, warto najpierw zweryfikować, kto jest rzeczywistym administratorem strony. Należy też unikać maili, które pochodzą od nieznanego nadawcy. Szczególnie podejrzane są wiadomości z błędami językowymi i gramatycznymi. Dobrym rozwiązaniem jest też sprawdzenie adresu, który wyświetla się przy mailu. Jeśli po zbliżeniu do niego kursora pojawia się identyczny adres, to dobry znak. Bywa, że jest on zupełnie inny – wtedy warto mieć się na baczności.
Przejmowanie kont bankowych
To przestępstwo wiąże się z instalacją złośliwego oprogramowania. W mniej groźnych przypadkach tylko spowalnia ono komputer, ale może też służyć do śledzenia. Wtedy oprogramowanie zbiera różne informacje np. związane z historią przeglądania niczego nieświadomego użytkownika. Dzięki niemu możliwe jest także wykradanie haseł do kont np. bankowych. Szczególnym rodzajem takiego oprogramowania jest stealware, które zmienia numer konta, gdy użytkownik chce wykonać transakcję. W rezultacie kwota nie trafia tam, gdzie powinna, tylko na rachunek hakera.
Programy szpiegujące, czyli spyware mogą być przesyłane w wiadomościach przychodzących na skrzynkę elektroniczną. Na złośliwe oprogramowanie można również trafić podczas pobierania programów z niesprawdzonych źródeł.
Jak się zabezpieczyć? Użytkownicy zawsze powinni sprawdzać, jakie jest pochodzenie pliku, który pobierają na swój dysk. Warto też ignorować załączniki i linki wysyłane mailem, gdy nie jesteśmy pewni, kim jest nadawca.
Oszustwa związane z aukcjami i ofertami sprzedaży
Na portalach aukcyjnych lub stronach z ogłoszeniami sprzedaży, publikowane są czasem oferty, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Po złożeniu zamówienia klient wysyła żądaną kwotę na wskazany adres, ale nigdy nie otrzymuje towaru. Zazwyczaj później nie może już skontaktować się ze sprzedawcą, ponieważ ten nie odpisuje na wiadomości i nie odbiera telefonu.
Jak się zabezpieczyć? Należy uważać przede wszystkim na wyjątkowo korzystne ceny – jeśli sprzęt, kosztuje na innych aukcjach znacznie więcej, warto być czujnym. Wątpliwości powinien wzbudzić brak możliwości odbioru towaru osobiście, na miejscu. Najlepiej przeczytać również opinie na temat sprzedawcy.
Opisane wyżej metody to jedne z wielu, które wykorzystują nowoczesne technologie do popełniania przestępstw. Na szczęście można się przed nimi zabezpieczyć. Najskuteczniejsze sposoby na ograniczenie zagrożeń związanych z cyberatakami poznasz w Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu – studiując Cyberprzestępczość. Dzięki temu nie tylko uda Ci się ochronić swoje dane i środki finansowe, ale też nauczysz się, jak pomagać innym.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą studiów na specjalności Cyberprzestępczość, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zajęciach i perspektywach, z jakimi wiąże się ukończenie studiów.