Ekonomiczne bazy danych

Ekonomiczne bazy danych — bazy otwartego dostępu:

GUS

Główny Urząd Statystyczny to organ administracji rządowej zajmujący się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych na temat większości dziedzin życia publicznego i niektórych stron życia prywatnego w Polsce. Z uwagi na tajemnicę statystyczną, dane w formie otwartej są udostępniane wyłącznie w formie zagregowanej, co uniemożliwia identyfikację pojedynczych respondentów.

Główny Urząd Statystyczny
GUS – Bank Danych Lokalnych (stat.gov.pl)
STRATEG (stat.gov.pl)

Eurostat

Baza urzędu statystycznego Unii Europejskiej, gromadzącego informacje z narodowych urzędów statystycznych krajów członkowskich. Baza zawiera wskaźniki z różnych obszarów tematycznych, prezentowane w formie tablic dynamicznych i statycznych. Obejmuje również wskaźniki monitorujące strategie i programy unijne. Dostępne są dane roczne, kwartalne i miesięczne dla krajów UE i ich regionów oraz dla krajów kandydujących i wybranych krajów spoza UE (np. USA i Japonii).

Home – Eurostat (europa.eu)

Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny publikuje oficjalne statystyki gromadzone przez EBC oraz banki centralne uwzględniające wiele zagadnień z zakresu polityki monetarnej, stabilności finansowej oraz nadzoru bankowego.

Statistics (europa.eu)

Urząd Publikacji Unii Europejskiej

Urząd Publikacji Unii Europejskiej jest organem międzyinstytucjonalnym, którego zadaniem jest wydawanie publikacji instytucji UE. Umożliwia on dostęp do publikacji o charakterze prawnym i ogólnym oraz cyfrowy dostęp do oficjalnych informacji i danych pochodzących z Unii Europejskiej.

Strona główna – Publications Office of the EU (europa.eu)

World Data Bank

Baza World Data Bank zawiera kilkadziesiąt szczegółowych baz prezentujących dane statystyczne, w tym bazę World Development Indicators (WDI), która zawiera dane na temat sytuacji ekonomicznej i rozwoju państw ujętych w ponad 1300 wskaźnikach. Pozostałe bazy obejmują wiele szczegółowych zagadnień, jak np. edukacja, zadłużenie, warunki prowadzenia działalności gospodarczej, płeć, zdrowie czy ubóstwo.

World Bank Open Data | Data

World Bank Open Knowledge Repository (OKR)
Open Knowledge Repository (OKR) to oficjalne repozytorium Banku Światowego działające na zasadzie Open Access. Zawiera raporty roczne, książki, czasopisma, Working papers, wydawnictwa seryjne na temat gospodarki światowej i państw.

Open Knowledge Repository (worldbank.org)

WTO Database

Baza danych Światowej Organizacji Handlu (WTO) zawiera informacje o międzynarodowym handlu towarami i usługami oraz dostępności rynków (m.in. o taryfach celnych) dla większości krajów świata.

World Trade Organization

UNESCO Statistics

Baza UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury) zawiera dane z zakresu międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej. Są to dane statystyczne uwzględniające wiele obszarów ekonomii, w tym poświęcone poszczególnym Celom Zrównoważonego Rozwoju, udziałowi kobiet w nauce czy dostępowi do wysokich technologii.

UIS Statistics (unesco.org)

FAOSTAT

Baza zawiera dane statystyczne agencji ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, dotyczące produkcji, dystrybucji, konsumpcji produktów żywieniowych, walki z niedożywieniem i głodem, stanu i rozwoju w branżach takich jak: rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo i hodowla zwierząt.

FAOSTAT

ILOSTAT Database

ILO (International Labour Organisation) – Międzynarodowa Organizacja Pracy jest agencją afiliowaną ONZ, zajmującą się szeroko pojętymi problemami pracowniczymi. Organizacja zbiera i opracowuje informacje dotyczące polityki społecznej i ekonomicznej, a także prowadzi międzynarodowy zintegrowany system informacji o pracy (ILIS).

The leading source of labour statistics – ILOSTAT
Statistics and databases (ilo.org)

IMF Database (Międzynarodowy Fundusz Walutowy)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy publikuje dane dotyczące pożyczek MFW, kursów walutowych i innych wskaźników ekonomicznych i finansowych. Wśród dostępnych serii znajdują się m.in.: World Economic Outlook, International Financial Statistics, Balance of Payments Statistics, Direction of Trade Statistics oraz Government Finance Statistics.
World Economic Outlook jest bazą danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF); udostępnia wybrane dane makroekonomiczne aktualizowane dwa razy w roku w ramach raportu „World Economic Outlook”. Baza oferuje informacje dla większości krajów świata począwszy od 1980 r. z prognozą dwuletnią oraz średniookresową dla wybranych wskaźników.

IMF Data
World Economic Outlook Database  

OECD Database

Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD) – Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju udostępnia pełne teksty wydawanych publikacji, a także dane, wykresy, mapy. Baza zawiera informacje (roczne, kwartalne i miesięczne) dotyczące m.in. demografii, środowiska, rynku pracy, edukacji, cen, rachunków narodowych i handlu zagranicznego dla państw OECD oraz wybranych krajów świata (np. Brazylii, Chin i Indii).

OECD Data

System Wspomagania Analiz i Decyzji (SWAiD)

System Wspomagania Analiz i Decyzji (SWAiD) i Dziedzinowe Bazy Wiedzy (DBW) to baza operująca na zbiorach z Publicznej Hurtowni Danych, udostępniająca aktualizowane na bieżąco informacje wielodziedzinowe i zagregowane dane opierające się o dane statystyki publicznej z zakresu gospodarki, środowiska i społeczeństwa w ujęciu rocznym, kwartalnym lub miesięcznym.

Główny Urząd Statystyczny / Projekty unijne w statystyce / System Informacyjny Statystyki Publicznej (SISP) / System Wspomagania Analiz i Decyzji

UNCTAD Database

Baza danych Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (United Nations Conference on Trade and Development, UNCTAD) zawiera analizy dotyczące międzynarodowego handlu, inwestycji i rozwoju oraz polityk wspierających włączający i zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy.

Statistics | UNCTAD